Saematerjal on kahest või enamast küljest saetud puitmaterjal. Saematerjali liigitatakse puuliigi ja kvaliteediklasside järgi. Tänu sellele saab vastavalt vajadustele leida alati sobiva materjali.
Kuna puit on looduslik materjal siis on puidu välisilme ja füüsikalised omadused tihti erinevad. Omadused sõltuvad puuliigist ja kasvutingimustest. Üldjuhul kasutatakse ehituses männi ja kuuse ehk okaspuu saematerjali. Seda eelkõige konstruktsioonides, kuna okaspuu säilib hästi ka niiskemas keskkonnas. Männi ja kuuse tugevusomadused on enamjaolt sarnased. Tugevusarvutustes ei hoita mainitud kahte puuliiki lahus. Puitmaterjali tugevusomadustele avaldavad nõrgendavat mõju nii okste suurus, hulk kui ka nende asukoht ja kuju. Puidu muudavad nõrgemaks ka poomkantsus ja pehkimisvead.
Saetud ja hööveldatud kuuse ja männi puitmaterjal erineb välisilmelt selle poolest, et mänd on vaigusem ja veidi tumedam. Männi aastarõngad on selgemini eristatavad ja okskohad tumedamad. Puidu välisilmet mõjutavad ka saagimisjäljed ja pinnatöötlus.
Mädanik on puidu kõige suurem vaenlane. Kuusk on pehkimisele vähem vastuvõtlik kui mänd ja männi tumedam südameosa talub pehkimist heledast pindmisest puidukihist paremini. Puidu pehkimiskindlust on võimalik suurendada keemilisi kaitseaineid kasutades. Pindmiste kihtide kaitseks võib kasutada pintseldatavaid puidukaitseaineid. Kestvama kaitse annab surveimmutus, kus kaitsev aine surutakse puidu sisse kuni südamikuni välja. Niiviisi kaitstud puitu nimetatakse püsipuiduks. Kuuse erandliku rakustruktuuri tõttu ei ole surveimmutust võimalik rakendada.
KUUMTÖÖDELDUD PUIT:
Valmistatakse puidu kõrgetel temperatuuridel (180–230 °C) töötlemise teel. Selline protsess avaldab mõju puidu keemilisele ja bioloogilisele ehitusele ja seetõttu ka kvaliteedile.
Kuumtöödeldud puit on paremini vastupidav mädanikule, niiskusest tingitud deformatsioonid on väiksemad, ilmastikukindlus tõuseb, kaal ja paindetugevus vähenevad, vaik aurutatakse välja.
Protsessis kasutatakse vaid kuumust ja auru, mingeid kemikaale ega muid väliseid komponente puitu ei lisata.
Kasutusala
Kuumtöödeldud puitu kasutatakse sise- ja välisvoodris, saunavoodrina, põrandakatte-, ukse- ja aknamaterjalina.
Kuumtöödeldud puitu ei tohi kasutada kohtades, kus tal on kokkupuude maapinnaga või kus ta võib veega küllastuda.